TALAJ és TERROIR azaz amit a talaj el tud mondani a borról

A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) a Magyar Talajtani Társasággal (MTT) együttműködve programsorozatot indít, melynek során Magyarország 22 borvidékén, egy-egy borászat közreműködésével, azok egy kiválasztott szőlőültetvényében, egy feltárt talajszelvény segítségével, szakemberek mesélnek a dűlő talajáról és földrajzi környezetéről.

Az idei évben 11 borvidék ad helyszínt a programnak, amely terveink szerint 2025-ben újabb 11 borászat bevonásával folytatódik.

A kampány célja, hogy a talajszelvényen keresztül bemutassa a terroir és a bor közötti szoros kapcsolatot, és felhívja a figyelmet a talaj létfontosságú szerepére az egyén és a társadalom életében. Célunk a terroir jelentését mindenki számára érthetővé tenni, és rávilágítani arra, miként járul hozzá a terroir egy bor egyedivé válásához.

A terroir szó magában foglalja a társadalmat, a történelmet (borvidéki kultúra és hagyományok), a természetet (klíma, szőlőfajta, klón, az alany típusa és kora) és a talajt, valamint ezek együtthatását.

Az idén induló programsorozat fókuszában a talaj és annak összetett hatása áll.

A talaj összetételének, szerkezetének és tápanyag szolgáltató képességének megismerése a borvidékek szőlészeinek és borászainak nemcsak hasznos információt jelent, hanem iránymutatásul szolgálhat az eredményes gazdálkodáshoz.

A talajszelvényeken keresztül, mint egy könyvben, megjelenik a domborzati helyzet, a helyi földtan, a felszínfejlődés, a talajt takaró növényzet, az éghajlat regionális és apró, helyi jelenségei és természetesen, az ember. Többek között a talaj ezen adottságai teszik egyedivé, de közben beazonosíthatóvá a bort és adnak lehetőséget a borászoknak saját egyéni stílusuk kifejezésére.

A szőlő-bor ágazat számára a program kiemelt fontossága, hogy a termőhely szakmai alapjainak feltérképezésével segítsen az abban rejlő potenciál kiaknázásában. A tudatos szőlőművelés és bortermelés alappillére a szőlészek és a borászok eredményességének, az erre épített bormarketing pedig iránymutató a fogyasztók számára. A talaj sokféleségének és sokszínűségének megismerése csak az első, de nagyon fontos lépcsőfoka ennek a törekvésnek.

További célkitűzése a programnak, hogy közösen felhívjuk a szakma és a társadalom a figyelmét a hazai termőtalajok fontosságára és állapotára. A legfrissebb uniós statisztika szerint a kontinens talajainak 60-70%-a beteg, azaz állapota, termőképessége (tehát alapvető funkciója) romlik, ami nemcsak az élelmiszerbiztonságot, hanem a természeti környezet fennmaradását is veszélyezteti. Amíg ez nem tudatosodik a társadalom minden szintjén (és nemcsak a mezőgazdaságban), addig a szakmai szervezetek nem tudnak hatékonyan fellépni a talajok védelme érdekében.

A kampánynap időpontja 2024. szeptember 28. 10:00 óra

A kampánynap helyszínei a 43. Országos Borversenyen díjnyertes borászatai.

Borászat Borvidék
Babarczi Szőlőbirtok és Pince Pannonhalmi Borvidék
Belward Pincészet Pécsi Borvidék
Csanádi Szőlőbirtok Hajós- Bajai Borvidék
Disznókő Szőlőbirtok Tokaji Borvidék
Feind Pincészet Balatonfüred-Csopaki Borvidék
Gál Szőlőbirtok és Pincészet Kunsági Borvidék
Günzer Tamás Pincészete Villányi Borvidék
Kancellár Birtok Somló Nagy-Somlói Borvidék
Kősziklás Borászat Neszmélyi Borvidék
Légli Szőlőbirtok Balatonboglári Borvidék
Vesztergombi Pince Szekszárdi Borvidék

A kampány központi helyszíne: Gál Szőlőbirtok és Pincészet (2317 Szigetcsép, Szőlőtelep) ahová a HNT és az MTT közösen szervezi a sajtónyilvános eseményt.