Szüreti adminisztráció – alkalmazkodás a helyzethez
Az idei szüret időszakában szintén szembe kell nézni a koronavírus-járvány okozta helyzettel, és az ezzel kapcsolatos hatósági előírások betartásával. Megkérdeztük a hegybírókat, okoz-e fennakadást az ügyintézésben a járványügyi előírások betartása, illetve milyen megoldásokat találtak az ügyintézés gördülékennyé tételére.
– Nincs fennakadás az ügyintézésben, az adminisztrációt úgy szervezzük, hogy minél kevesebb időt kelljen az ügyfeleknek az irodába tölteni, mondta Polyákné Csengődi Éva, kiskőrösi hegybíró. Mi kénytelenek vagyunk személyesen fogadni az ügyfeleinket, mert a hegyközségünk területén általában idősebb emberek a termelők, akik nem rendelkeznek számítógéppel, nem ismerik az on-line ügyintézés módját. Most úgy dolgozunk, hogy amikor behozza az illető a mázsajegyet és származási bizonyítvány kérelmet, segítünk a kitöltésében. A következő körben, már csak átadjuk az elkészült nyomtatványokat. Tehát nincs az, hogy bejön a kérelemmel, mázsajeggyel és megvárja, amíg elkészül a bizonyítvány. Az egyrészt hosszadalmas idő lenne, másrészt az a tapasztalatunk, ha a termelő leül az irodába „kötelező érvényűnek tekinti”, hogy neki beszélnie kell, ez pedig most veszélyes a Covid-járvány miatt. Így két részletben sokkal nyugodtabban kényelmesebben lehet magát a bizonyítványt elkészíteni délutánonként, mint amit most is csinálunk a kolléganővel. Szájmaszk használata természetesen nálunk is kötelező. A borászatoknál más a helyzet, a cégek be tudják on-line is küldeni az űrlapokat.
– Egy ügyintéző egyszerre egy ügyfelet fogad a járványügyi előírások miatt, de ez nem befolyásolja, a papírozást, a kérvények kiadását, vélekedik Csernyik István, nagyrédei hegybíró. Hozzátette: betartjuk a higiéniás követelményeket, fertőtlenítünk és a szájmaszk viseletét mi is kötelezővé tettük. Akinél mód van rá, elektronikus úton intézzük a kérvényeket, az e-papíron, vagy e-mailen keresztül, esetleg postai úton. Rugalmasan kezeljük a helyzetet, nem okoz különösebb gondot az ügyintézés idén sem.
Ezt erősítette meg Tarsoly József, egri helybíró is. A fertőtlenítésre és a szájmaszkra Egerben is figyelnek, és plexi előlapot is kaptak az ügyintézők, hogy a távolságtartással sem legyen gond. Fennakadást nem tapasztalnak, ahol megakad az ügyintézés, az azért lehet, hogy valakinek tartozása van, vagy az adatok nem egyeznek.
-Előírásokat kapott a Hegyközségek Nemzeti Tanácsától az ország valamennyi hegybírója, ennek megfelelően járunk el mi is. Igyekszünk előre időpontot egyeztetni a hegyközségi tagokkal, illetve kérjük őket, hogy lehetőség szerint e-mailben vagy postán juttassák el hozzánk a kérelmeket, és próbáljuk lecsökkenteni a tényleges találkozások a számát, számol be Sellyei Gábor, badacsonyi hegybíró. Továbbá telefonon keresztül igyekszünk felvilágosítást adni a személyes ügyfélfogadás helyett. Nálunk még nem indult be a szüret, így az igazi szüreti adminisztráció sem, várhatóan néhány hét múlva számíthatunk nagyobb terhelésre.