Kitüntetéseket adott át Nagy István agrárminiszter az 1848/49-es forradalom és szabadságharc március 15-i évfordulója alkalmából
Március 11-én a Szépművészeti Múzeumban, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából, kitüntetéseket adott át Nagy István agrárminiszter mindazoknak, akik tevékenységükkel valamilyen módon előre segítették a magyar agrárium fejlődését.
Az agrárminiszter köszöntőjében elmondta, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idején ugyanaz volt a kérdés, mint napjainkban: miként lehetséges kultúránkat, identitásunkat megőrizni egy olyan világban, ahol a globális gazdasági, nagypolitikai érdekek feljebbvalónak mutatkoznak a nemzetek megmaradása és szuverenitása felett.
“Az akkori események megtanítottak bennünket, hogy a sorsunk jobbra fordítása azok kezében van, akik tudnak, akarnak és mernek tenni a nemzet felemeléséért”.
Ezt a hozzáállást állította példának olyan időkben is, amikor a szomszédos országban harc dúl, energia- és klímaválság, egekben lévő infláció és világjárvány sújtja hazánkat. A kormány célja, hogy Magyarország ilyen vészterhes időkben sem legyen piaci, ellátási és biztonságpolitikai szempontból kiszolgáltatott
A kitüntetésekről elmondta: „Akik ma ezeket a díjakat átveszik, elég bátrak, bölcsek, elszántak és főleg türelmesek ahhoz, hogy újra és újra magot vessenek, fáradtságot nem kímélve dolgozzanak a magyar agrárium gyarapodásáért, sikereiért, nemzetközi elismertségéért.”
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa felterjesztésére Áder János Magyarország köztársasági elnöke a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozta Bacsó Andrásnak, a Tokaj-Oremus Szőlőbirtok és Pincészet nyugalmazott birtokigazgatója részére, a tokaji borok minőségi megújítását szolgáló tevékenysége, valamint az általa vezetett borászati szellemi műhelyben végzett sokrétű munkája elismeréseként.
Bacsó András felsőfokú tanulmányait a Kertészeti Egyetemen folytatta, ahol élelmiszeripari mérnökként – borászati szakterület – végzett. A Tokaj Hegyaljai ÁG Borkombinátnál kezdte munkáját, mint borász technológus, majd ugyanott volt borászati osztályvezető, később vezérigazgató. Szakmai tudásával a tolcsvai Tokaj-Oremus Szőlőbirtok és Pincészet munkáját, mint borász és ügyvezető segítette nyugdíjba vonulásáig.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa felterjesztésére Áder János Magyarország köztársasági elnöke a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozta Laposa József, tájrendező mérnök, a Laposa Műhely Kft. ügyvezetője részére, a Badacsonyi borvidéken meghatározó jelentőségű borászati tevékenysége mellett tájrendezési és tájépítészeti munkája, valamint az épített és írott szakmai emlékek megőrzése és közkinccsé tétele érdekében kifejtett irodalmi munkássága elismeréseként.
Laposa József a Kertészeti Egyetem Táj és kertépítész szak elvégzését követően, 1974-ben szerezte meg kertészmérnöki diplomáját, majd „A borvidék, mint tájalkotó tényező” című doktori dolgozatát 1983-ban védte meg summa cum laude minősítéssel. Pályakezdőként a VÁTI Regionális Tervezési Irodáján kezdett dolgozni. Szakmai munkásságát és életét meghatározta a Balaton üdülőkörzet szőlőhegyeinek, zártkertjeinek helyszínelése.
Apja és nagyapja kádárműhelyében szerzett bor iránti mély elkötelezettséggel, apósa badacsonyi présházából indulva, részben kárpótlási, részben készpénzért vásárolt területeken feleségével, majd gyermekeivel néhány évtized alatt létrehozta Badacsony egyik legjelentősebb borászatát, a Laposa Birtokot.