Hosszú év volt
A történelemben gyakran illetik a „hosszú” jelzővel azokat az időszakokat, melyek túlnyúlnak a szigorú matematikai határokon. Talán jogosan mondhatjuk, hogy a magyar szőlő-bor ágazati szabályozás tekintetében a 2021-es év is egy ilyen „hosszú év” volt.
A szőlész-borász társadalommal 2020-tól folytat egyeztetéseket az agrártárca az új nemzeti ágazati szabályozásról, melyeknek szabályrendszere 2021. augusztus 1. és 2022. augusztus 1. között több ütemben lép életbe.
Még csak a jogszabályi egyeztetések zajlottak, amikor a két koronavírus-hullám közötti nyitási időszakot kihasználva elfogadta a HNT az új alapszabályát. Hiszen az elektronikus közigazgatási rendszer üzemeltetése új szervezeti struktúrát igényel.
Hasonlóan új feladatot jelentett, hogy a szőlész-borász szakma közmegegyezése alapján a HNT Tanácsülése 2020. szeptemberében elfogadott két új ágazati piacszervezési intézkedést. A miniszteri rendeletekben kiterjesztett intézkedések célja a biológiai alapok fejlesztésének ösztönzése, valamint a szakmaközi alapú közösségi bormarketing előmozdítása.
Az Országos Bormarketing Stratégiában túlléptünk a kizárólag a promócióra alapozott megközelítésen, és a magyar bor hitelessége érdekében nélkülözhetetlen termelői szemléletváltást tettük a program középpontjába. Ennek elérésére további lépést jelenthet egy szakmaközi érzékszervi ellenőrzési rendszer bevezetése. Ugyanakkor a borpromóciós programok előkészítésében sem álltunk meg: kidolgozás alatt áll a 70%-os támogatási intenzitású projektünk beadása 2022. január végi határidőre. Ezzel azt a célunkat kívánjuk elérni, hogy 2021–2024 között 750 millió forint ágazati befizetéssel 2,5 milliárd forint értékű közösségi promóció valósuljon meg a bel- és a legfontosabb külpiacainkon.
Hasonlóan a biológiai alapok kutatásának ösztönzése kapcsán is zajlanak a tárgyalások mind a kutatási intézetekkel az együttműködésről, mind a kormányzattal a támogatási források bevonásáról.
Amikor 2021-ről beszélünk, nem hagyhatjuk említés nélkül a koronavírus-járványt sem. A pandémia tetőzése szintén 2021-ben volt a legmarkánsabb. Az ágazatban okozott gazdasági sokkot mérsékelni tudták azok a kormányzati támogatások, melyek kidolgozásában aktívan részt vett a HNT.
Kívánom, hogy a megkezdett munka folytatásához, valamint az új esztendő kihívásainak teljesítéséhez adjon egész éven át erőt mindannyiunknak a betlehemi jászol ragyogó fényessége.
Dr. Brazsil Dávid
főtitkár