Generációváltók

Eszterbauer Borászat: Eszterbauer Ildikó, Eszterbauer Kata

A gimnáziumban még főleg a bölcsészettudományok foglalkoztattak, így első diplomám a média és kommunikáció szakhoz kötődik a Pécsi Tudományegyetemen”- magyarázta az irányultságot Eszterbauer Ildikó. Az itt szerzett tudást szerencsére a borászatnál való munkám során is kamatoztatni tudom, hiszen a kommunikáció a marketing és a kereskedelem alapja. Ezután már céltudatosan jelentkeztem a PTE szőlész-borász szakára, és két év múlva el is helyezkedtem a családi vállalkozásban. Ugyan két kisfiam megszületése óta a mindennapi feladatokban nem veszek részt, de továbbra is figyelemmel kísérem és segítem a borászat munkáját.

Eszterbauer Kata továbbtanulásának színhelyéül célirányosan a Kaposvári Egyetem agrártudományi karát választott, de a szőlő helyett inkább az állattudományok érdekelték, így BSc-n állattenyésztésből, MSc-n pedig takarmányozásból szerzett diplomát. -Egyetem után néhány évet dolgoztam szakmán belül az állami és a versenyszférában egyaránt, majd amikor a nővérem a második babáját várta, édesapám egy családi ebéden felhozta a témát, valahogy így: „Katica, ha szeretnél a borászatnál dolgozni, akkor most jött el az ideje.” Az azóta eltelt másfél évben szép lassan beletanultam a borászat mindennapjaiba, miközben megszereztem a szőlész-borász képesítést a palánki Csapó Dániel Mezőgazdasági Szakgimnáziumban.

  • Milyen példákat látott családon belül, aminek hatására elkötelezte magát az ágazattal?

Eszterbauer Kata: Édesapánk számára hatalmas szerelem a borászat, nap mint nap elámulok rajta, mennyi ereje és energiája van számon tartani a kereskedelmet, a borászati üzemet, a szőlőmunkálatokat… Minden egyes mozzanatot jól ismer a szőlő telepítésétől a borok polcra kerüléséig, ez egy olyan példa számunkra, ami motivál a munkában és fejlődésre ösztönöz. Számomra egyelőre kicsit félelmetes a gondolat, hogy egy napon majd nekünk kell igazgatni a szálakat, meghozni a döntéseket, és ami a legfontosabb, felelni is értük. A legnagyobb örömömet egyébként jelenleg a marketing feladatokban és a borkóstolók tartásában lelem, ugyan mindig van mit tanulnom, de büszke vagyok rá, hogy ma már nem okoz gondot például egy külföldi csoportnak angolul beszélni a borokról és a készítésükről.

 

  • Milyen tapasztalatokat szerzett a generációk közötti különbségekről, hogyan hidalta át? Miben különbözik a munkájuk, a szakmához való hozzáállásuk?

Eszterbauer Kata: Több generáció számára együtt tevékenykedni sok szempontból kihívás, de a közös sikerek és a tudat, hogy saját magunkért dolgozunk, mindig kárpótol a fáradozásokért.  Talán az a legnehezebb része, hogy a szülő-gyermek szerepek mellett hogyan tudunk egészséges és mindenki számára elfogadható munkakapcsolatot kialakítani. Ez nem egy-két napos történet és sok-sok türelmet, elfogadást és kompromisszumot kíván, mert sokszor félre kell tenni a saját érzéseinket a cég érdekében.

Egyelőre még a generációváltás előtt állunk, így az átmenetet kísérő örömökről és nehézségekről nem tudunk releváns válasszal szolgálni.