Fontos információ a szőlőtermesztőknek: AKG-minimális tőkeszám-vis maior bejelentés

Az idei év különösen nehéz időszakot hozott a szőlőtermelők számára. Az aszályos időjárás hatásai nemcsak a terméshozamra, hanem a támogatásokhoz kapcsolódó kötelezettségek teljesítésére is komoly hatással voltak. Az egyik ilyen kritikus tényező a minimális tőkeszám fenntartására vonatkozó követelmények betartása, amely a támogatási rendszerben résztvevők számára kulcsfontosságú.

A Magyar Államkincstár (MÁK) nemrégiben levelet küldött a szőlőtermelők részére, amelyben hangsúlyozta, hogy az Agrár-környezetgazdálkodási Programban (AKG), amely az egyik legszigorúbb szabályrendszert tartalmazza, a megengedett maximális tőkehiány mértéke 15%. Ez a szabály olyan helyzetekben, mint az aszály, különösen fontos, mivel a termelőknek nehézséget jelenthet a tőkeszám fenntartása a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt.

A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa is felhívja a figyelmet arra, hogy a kötelezettségvállalási időszak alatt egy alkalommal van lehetőség úgynevezett vis maior bejelentés megtételére. Ez a bejelentés az adott gazdasági év egészére vonatkozik, és lehetőséget biztosít arra, hogy a termelők mentesüljenek bizonyos kötelezettségek alól, amennyiben olyan körülmények lépnek fel, amelyekre nem voltak felkészülve. Ugyanakkor figyelmeztetnek arra, hogy amennyiben egy termelő két alkalommal tesz ilyen bejelentést a kötelezettségvállalási időszak alatt, az automatikusan kizárásra kerül a támogatási rendszerből. Ezért rendkívül fontos, hogy a termelők körültekintően járjanak el a vis maior esetek meghatározásakor.

Az új AKG program és a hosszú távú tervezés fontossága

A 2025. január 1-jén induló új AKG program várhatóan 2029. december 31-ig tart, amely 5 éves kötelezettségvállalási időszakot jelent. Ez azt jelenti, hogy a termelőknek hosszú távon kell gondolkodniuk és tervezniük, különösen a vis maior esetek bejelentését illetően. Egy rosszul időzített vagy indokolatlan bejelentés ugyanis könnyen a támogatás elvesztéséhez vezethet.

Csak megfelelő területekkel rendelkező termelők pályázzanak

A Magyar Államkincstár kiemeli, hogy csak azok a termelők pályázzanak a támogatásokra, akiknek a területei megfelelnek a tőkeszámra és a tőkeszámbeállítottságra vonatkozó előírásoknak. Ez alapvető feltétele a sikeres pályázásnak és a támogatások megszerzésének. Aki nem felel meg ezen követelményeknek, az nemcsak a támogatás megszerzését kockáztatja, hanem a már elnyert támogatások visszafizetésének veszélyével is szembesülhet.

Támogatási lehetőségek és kockázatok kezelése

Az AKG és a hozzá hasonló támogatási rendszerek jelentős lehetőséget kínálnak a szőlőtermelők számára, hogy fejlesszék gazdaságukat és környezetkímélő módon gazdálkodjanak. Ugyanakkor fontos, hogy a támogatásokkal járó kötelezettségeket alaposan megismerjék, és a nehézségekre, például az időjárási kockázatokra felkészüljenek.

A támogatási rendszerek iránti érdeklődés magas, de csak azoknak a termelőknek érdemes pályázni, akik biztosak abban, hogy képesek megfelelni az előírásoknak. Az aszályos időszak megmutatta, mennyire fontos a hosszú távú tervezés és a rugalmasan kezelhető kockázatok megfelelő figyelembevétele.

A termelők számára a Magyar Államkincstár által kiküldött levél teljes terjedelemben az alábbiakban olvasható.

Tisztelt Kedvezményezettek!

A 2023. évi kérelmek elemzése során a Magyar Államkincstár megállapította, hogy a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások igénylése során gyakran okozott problémát a mezőgazdasági termelőknek az ültetvények minimális tőszámára, illetve tőszámbeállottságára vonatkozó követelmények betartása.

A problémák az Alapjövedelem támogatáson felül az alábbi intézkedéseket érintették:

–          Termeléshez kötött extenzív és intenzív gyümölcstermesztés támogatás

–          VP4-10.1.1.-21 Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés (AKG)

–          VP4-11.1-11.2 –18 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása (ÖKO 2018)

–          VP4-11.1-11.2 – 21 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása (ÖKO 2021)

Az ültetvények tőszámbeállottságára vonatkozóan az egységes kérelemben igényelhető összes területalapú támogatás esetén érvényes a 15/2024 (IV.9.) AM rendelet 16. § c) pontja szerinti előírás, amely alapján az ültetvényben a térállásból számított hektáronkénti tőszámot alapul véve a hiányzó, kiszáradt vagy más okból termőképtelenné vált egyedek aránya nem haladhatja meg a 30%-ot. Ennek a feltételnek nem teljesítése esetén a tábla elutasításra kerül, illetve szankciót is számolnak a tábla területe alapján, a 15/2024 (IV.9.) AM rendelet 34. §-a szerint.

Egyes támogatási formák jogosultsági feltételei azonban a 70%-os tőszámbeállottságon túlmutató kívánalmakat is támasztanak a gazdálkodókkal szemben.

Az ültetvények minimális telepítéskori tőszámára vonatkozóan az extenzív és intenzív gyümölcstermesztés támogatás feltételrendszerében találunk előírást. A minimális tőszámokra vonatkozó előírások a hatályos 19/2024 (IV.9.) AM rendelet 4. számú melléklet „C” és „D” oszlopában találhatóak, mely alapján az intenzív gyümölcstámogatás során magasabb a hektáronkénti minimális tőszámra vonatkozó feltétel. Továbbá – az ültetvények minimális telepítéskori tőszámára vonatkozó előíráson felülhármas feltételt sorol fel a jogszabály az ültetvények maximális életkorára, a fix, telepített öntözőberendezés meglétére, illetve a tőszámbeállottságra vonatkozóan. Az ültetvénynek a három feltételből minimum kettőnek meg kell felelnie. Amennyiben az ültetvény meghaladja a rendelet szerinti maximális életkort, vagy az nem rendelkezik fix, telepített öntözőrendszerrel, akkor figyelemmel kell lenni arra, hogy a tőszámbeállottság érje el a legalább 85%-os szintet. A tőszámbeállottság a jogcím vonatkozásában nem más, mint a területen a termés hozatalára képes egyedek és a telepítési engedélyben meghatározott tőszám szerinti egyedek – vagy telepítési engedély hiányában a területen meghatározó térállásra jellemző tőszám alapján számított egyedek – aránya.

Az agrár-környezetgazdálkodási program (AKG), illetve az ökológiai gazdálkodás (ÖKO) támogatására irányuló intézkedések esetében a vonatkozó pályázati felhívások a következőképp fogalmaznak:

A horizontális ültetvény tematikus előíráscsoport/ültetvény földhasználati kategória esetében a fa-, illetve tőkehiány a 15%-ot nem haladhatja meg”. Tehát az AKG-ban vagy ÖKO-ban részt vevő ültetvényeknél nem elegendő az alapfeltételként megfogalmazódó, maximálisan 30%-os tőszám hiány szem előtt tartása! Amelyik táblán a hiányzó egyedek aránya mégis meghaladná a 15%-ot, ott a tábla után az adott évben nem kap támogatást a kérelmező.

Kérjük a gazdálkodókat, hogy a gazdálkodást a fentieknek megfelelően folytassák, illetve csak abban az esetben igényeljék a támogatást az egyes intézkedések keretében, ha a területek megfelelnek a tőszámra és a tőszámbeállottságra vonatkozó feltételeknek.