Fiatal pincészet ifjú borásszal
A Pannonhalmi borvidék legfiatalabb borászata a Cseri Pincészet, amelyet Cseri Norbert alapított 2012-ben, de már a második generáció is kopogtat a pinceajtón. A fiatal Cseri Barnabás saját bort is jegyez, és határozott elképzelése van a Rajnai rizlinget illetően.
A családfő, Cseri Norbert 2003-ig saját dísznövénykertészetet működtetett, majd egy pár év parképítés után átszegődött az apátsági borászatba 2005-ben azzal a céllal, hogy megtanulja a mesterséget, és kifejezetten azzal a szándékkal, hogy majd a saját birtokán folytatja.
Barnabás ekkor még középiskolás volt, szakácsnak készült és a pályáját komolyan gondolta, külföldön is kipróbálta magát, több nyarat is Svájcban töltött, ahol éttermek konyháján dolgozott. Közben idehaza szaporodtak a szőlőterületek, amikor ideje engedte, besegített a telepítésbe és egyéb munkálatokba.
– Szeretem a természetet és a szabadban végezhető fizikai munkát, kezdetekben nem voltak gépeink, minden munkát kézzel végeztünk, ami rengeteg időt és energiát igényelt. Nem szerepelt a terveim között a továbbtanulás, de apáék rábeszéltek, hogy szerezzek borász képesítést. Végül beadtam a derekam és elvégeztem a gyöngyösi főiskolán a szőlész-borász szakot, emlékszik a kezdetekre.
Ezután már csak a szőlőre és a borászatra koncentrált, és óriási szerencsének tartja, hogy még a diploma megszerzése előtt fél évet eltölthetett és gyakorlatot szerezhetett Németországban a Mosel menti „rizlingkirálynál”, Ernst Loosennél. A Dr. Loosen Borászatot azért választotta, mert ott is jelentős szerepet szánnak a Rajnai rizlingnek, akárcsak ők a saját borászatuknál. Emellett sokat tanult a technológiáról, a szervezésről és rengeteget profitált a másfajta gondolkodásmódból is. Ezután készült el az első saját bora, a Barni’s Riesling 2016-ban.
Az ültetvényeik fiatalok, mind saját telepítés, ezért lehetőség volt arra, hogy meghatározzák, milyen fajtákkal szeretnének foglalkozni. Jelenleg tíz hektáron termelnek Rajnai rizlinget, Sauvignon blanc-t, Pinot blanc-t, Fűszeres traminit, Merlot-t, Cabernet franc-t és Kékfrankost. A zászlóshajó a Rajnai rizling, amelyből többféle stílusú bor is készül.
– Mi hiszünk abban, hogy minden borvidéken kell lennie egy fajtának, ami meghatározza azt a régiót. Természetesen emellett mást is lehet termelni, de kell, hogy legyen egy vezérvonal. Mi azt tapasztaltuk, és ez már az Apátságnál is bebizonyosodott, hogy a Rajnai rizling egy jó fajta, szereti ezt az éghajlatot, indokolja a választást Barnabás.
A céljuk is az, hogy a Rajnai rizling-boraikkal azonosítsák őket a fogyasztók, akiknek megmutatják, hogy hányféle stílusban is készülhet ebből a fajtából magas minőségű bor.
A boraikat kézi szürettel, jelentős hozamkorlátozás mellett, kíméletes feldolgozással készítik. A fehérborok nagyobb hányada reduktív technológiával sur lie módszerrel, azaz finomseprős érleléssel készül. Néhány komolyabb fehérbort hordóban is erjesztenek és érlelnek. A vörösborok általában 21 napos héjon áztatás után barrique hordókban érlelődnek.
Boraikat különleges latin nevekkel látják el, Barnabás meg is jegyzi, hogy kezdetben furcsának találták a vásárlók, de mára pontosan tudják, melyik milyen borhoz tartozik. A Rajnai rizlingeket külön kategóriába sorolják, római sorszámmal jelölik a könnyedektől a fajsúlyos borokon át a kései szüretelésű tételekig. A Rajnai-sorozatuk tételei nemcsak a technológiai eltérések miatt különböznek egymástól, hanem meghatározóak a szüreti időpontok is. A weboldalukon pontosan lehet tájékozódni arról, hogy melyik borhoz mikor szüretelik a szőlőt, a II. Secundushoz például szeptemberben, míg VIII. Octavushoz október utolsó harmadában. Így a szüret időpontjától, a feldolgozás módjától és a dűlőktől függően akár hat különböző stílusú Rizling-bor is készülhet. Kell a borásznak a játéktér, jegyzi meg Barnabás.
Az ő bora, a Barnis’s Riesling, azaz a II. Secundus ötlete külföldről ered, ott kóstolta először és sajátította el a technológiáját, azért, mert feltett szándéka volt, hogy a saját birtokukon is megpróbálkozik vele, ez lesz az ő első bora.
– Azt gondoltam, hogy itthon is meglenne rá a kereslet annak ellenére, hogy a nagyon magas maradék cukortartalma miatt ez a stílus nálunk szokatlan. Végül akkora sikere lett, hogy azóta minden évben elkészítjük és a mennyisége is egyre bővül.
Kiderült, hogy az édesapja először kétkedve fogadta az ötletet, de azért teret adott a próbálkozásnak. Itt merül fel a kérdés, hogyan tud a két generáció együtt dolgozni a családi vállalkozásban.
Barnabás azt mondja, hogy szerencsére nem egyformán gondolkodnak, és ez azért jó, mert ez a fejlődés motorja, ez viszi előre a gazdaságukat. Vannak ütközések, de végül minden elsimul.
A gasztronómia gyorsan felfigyelt a boraikra, és több kitűnő étteremben is elérhetők. A fő értékesítési területük így a HoReCa-szektor lett. A koronavírus-járvány első évében a pincészetüket súlyosan érintette az ágazat összeomlása, ami arra késztette őket, hogy fejlesszék az internetes vásárlás lehetőségét. Jelenleg profi oldallal és pontos, gyors szállítással szolgálják ki az online vásárlókat, akik élnek is a lehetőséggel, jelenleg tizenötször több bort értékesítenek ezen a csatornán, mint korábban.
Emellett a pincészetben is van lehetőség borkóstolásra, és gondolnak a borturizmus fejlesztésére is, bár szerinte ebből a szempontból nem a legszerencsésebb a Pannonhalmi borvidék fekvése, nyáron a turistákat „elviszi” a Balaton, ezért itt a kieső szezon jöhet szóba, jóval kisebb forgalommal.
Barnabást 2019-ben beválasztották a fiatal borászok egyesületébe, és egyedül képviseli a Pannonhalmi borvidéket a Juniborban.