Katona István díj 2021
A volt Kiskunhalasi Állami Gazdaság egykori igazgatója emlékére, a Magyar Borok Háza Alapítvány által létrehozott Katona István díjat, minden évben két szakembernek adják át, akik munkásságuk során a magyar szőlő-bor ágazatot segítették. Egy olyan személy kapja, aki a tudományt, s egy aki a gyakorlatot műveli kimagasló módon.
Varsányi Lajos, a Varsányi Pincészet tulajdonosa generációt alapított. Több évtizedes szakmai tevékenység, minőségre való törekvés, közösségorientált gondolkodás jellemzi munkáját. Pályája 1968-ban indult, majd 1974-ben már a verpeléti palackozó születésénél bábáskodott, s elsőként jelenítette meg a boros címkén a termelőt. A rendszerváltáskor indította vállalkozását, részt vett az 1996-os bortörvény, hegyközségi törvény megformálásában, fontos szerepet játszott a termékleírások megfogalmazásában, az Egri Borbíráló Bizottság létrejöttében.
Kocsis László oktató és kutató, aki nem csak álmodik, de tesz is valamit az álmaiért. Oktatott hazánkban, Ausztráliában, az USA-ban, Franciaországban. Kutatási területének a szőlőtermesztést választotta, s Bakonyi Károly tanítványaként sikeres munkát tudhat maga mögött. Hitvallása, hogy a szőlőtermesztőt segítse. Több nemzetközi lapban jelennek meg publikációi, s a Borászati Füzetek szerkesztőbizottságának tagja. Véleménye szerint: a legnagyobb felületen termesztett gyógynövény, a szőlő.